Nie zezwalam na kopiowanie tekstów i zdjęć ze strony bez mojej zgody, zgodnie z Dz. U. 94 nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 nr 43 poz. 170 cyt.:
kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione, stanowi naruszenie praw autorskich i powiązane jest z odpowiedzialnością karną”.

czwartek, 10 października 2013

Wiedza a umiejętności

Czasem tak mam, że mimo pomysłu na notkę nie wiem jak ładnie ubrać w słowa to co mi siedzi w głowie. To jest właśnie ta chwila! Także za chaotyczność/niezrozumiałość z góry przepraszam :)

Czasem w życiu z psem mamy sytuacje, gdy (zakładając optymistycznie) wiemy jak go czegoś nauczyć a kompletnie nam to nie wychodzi.
W innym przypadku mamy styczność z osobą, która w rozmowie wydaje się być ogarnięta w temacie piesków, a potem okazuje się że jej czterołap w kwestii wychowania pozostawia wiele do życzenia i bynajmniej nie ze swojej biednej zwierzęcej winy 8)

Warto w takich sytuacjach podzielić swoje kompetencje na wiedzę a umiejętności. Ten temat ostatnio mnie zaciekawił, ponieważ pokazał mi jak dużo wiem, a mało umiem. Zupełnie jak teoria/praktyka. W przypadku psów jedno bez drugiego nie istnieje. Gdy coś mi nie wychodzi często się frustruję, a wystarczy aby popatrzył na to ktoś z boku i pokazał błąd, który dla mnie często (lecz nie zawsze) jest oczywistym błędem, lecz nie zdaję sobie sprawy z tego, że go robię :) Wiem, lecz nie umiem - w tym przypadku do końca poprawnie - czegoś wykonać. 
Przykładów jest mnóstwo. 
 Wiem jak dobrze rzucać frisbee, ale na 4 strefę jeszcze nigdy nie doleciało 8)
   szkolnie - przykłady z fizyki jak najbardziej rozumiem, ale sama za Chiny ich nie zrobię :p

I ostatni przykład, wg mnie najdobitniej pokazujący to, o co mi chodzi. Bardzo uogólniając - wiem co robić, aby wychować sobie fajnego sportowego pieska, ale czy mi się uda? ;-)


Jest tutaj także bardzo ważna kwestia: nie przekonasz się, dopóki nie spróbujesz.
Także DO DZIEŁA! :)


4 komentarze:

 1. A wy trenujecie flyball? Byłyście na psychotece w Krakowie? czy to nie wy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lilu nie trenuje, natomiast ja jestem w drużynie caly czas, tylko mam status 'bez psa biegającego' ;) tak, byłyśmy obie na psychotece ;p


   Julia

   Usuń
  2. Zastanawiałam się, czy to Wy, czy nie Wy.. :P Widziałam Was. ^^

   Usuń
 2. U mnie jest tak ze mało wiem o psach jednak biorę wszystko na własną logikę i jakoś mi wychodzi ;)

  OdpowiedzUsuń